Žaludeční bypass se provádí v mnoha podobách, ale nejoblíbenější je kombinace techniky, při které se zároveň zmenší sešitím žaludek a zkrátí tenké střevo. Žaludeční bypass a jiné bariatrické operace byly tradičně prováděny s velkými řezy do těla, ale postup ve výzkumu medicíny a vynalezení operací pomocí metody, jenž se nazývá laparoskopie, navždy tento způsob operací změnily, a to tak, že pomohli významně snížit riziko možných komplikací. Laparoskopický žaludeční bypass je nejméně invazivní metoda zahrnující několik malých řezů v břiše, jejímž prostřednictvím jsou chirurgické nástroje vloženy dovnitř těla. Při použití této metody rovněž může chirurg vložit stejným způsobem i kameru dovnitř těla, a tak má zároveň přehled o stavu operace.
Výhody laparoskopického žaludečního bypassu jsou menší jizvy, které snižují riziko kýly, a zároveň umožňují rychlejší zotavení ve srovnání s tradičními postupy při tvorbě žaludeční bypassu. Laparoskopický žaludeční bypass nelze použít, je-li pacient těžší než 230kg. Stejně jako u každé operace na hubnutí, by měl potenciální kandidát mít na paměti, že laparoskopický žaludeční bypass není zázračný lék, a přinese nemalé oběti. Samotný zákrok trvá dle obtížnosti kolem 2 hodin a doba zotavení je minimálně 6 týdnů. K rizikům operace patří infekce, krvácení a respirační problémy. Dále se pacient musí připravit na to, že bude cokoliv obtížně jíst několik týdnů po operaci, aniž by se cítil nepříjemně či dokonce jídlo vyvrátil.
Podle výzkumů u pacientů, kteří se obdobných operací již účastnili a dodrželi všechny doporučené pooperační postupy a závazky, je prokázáno, že v průběhu následujících 12 až 18 měsících dojde k redukci hmotnosti o 50 procent a zhruba po 10 letech o 70 procent.