Home / Zdraví / Zdravý olej v kuchyni – vyzkoušejte ten arganový!

Zdravý olej v kuchyni – vyzkoušejte ten arganový!

Arganový olej je známým pomocníkem v kosmetice díky vysokému obsahu účinných látek jako například vitamínu E, čímž pomáhá redukovat výskyt vrásek. Jeho kuchyňská podoba má však neméně výhod – kuchyňský arganový olej patří mezi nejzdravější oleje.

Právem ho tedy zařazují mezi takzvané superpotraviny, což znamená, že obsahuje výjimečné množství živin, má antioxidační vlastnosti, podporuje imunitu a napomáhá při léčbě různých onemocnění. Obsahuje vyšší mastné kyseliny Omega 3, 6 a 9, dvakrát vyšší obsah vitaminu E než má olivový olej a obsahuje také karoteny, skvalen či steroly. To vše má za následek skvělé účinky na zdraví, snižuje hladinu špatných cholesterolů a tím napomáhá při prevenci a léčbě kardiovaskulárních chorob, zvyšováním imunity pomáhá při prevenci proti zánětlivým či dokonce rakovinovým onemocněním. Dokáže také snižovat obsah cukru v krvi a tím pomáhá při léčbě cukrovky.

Zdravý olej v kuchyni - vyzkoušejte ten arganový!

Bio kulinářský arganový olej příjemně voní a chutná, jeho aroma připomíná upražené oříšky. Chutný je zejména při použití v receptech s kuskusem, klasicky na saláty či do různých omáček. Jelikož pochází z Maroka, používají ho domácí obyvatelé i jako náhradu másla, na čerstvě upečený chléb. Jinak ho lze použít klasicky tak, jak jste zvyklí používat olivový olej. Možná vás zarazí jeho vyšší cena, ta má však své opodstatnění. Na trhu je totiž mnoho výrobců arganového oleje a kvalita tohoto oleje velmi závisí na způsobu zpracování.

Výroba arganového oleje, ať už kosmetického nebo do kuchyně, je velice náročná. Trvá asi 18 až 20 hodin manuální práce marockých žen než zpracují arganové plody a vylisují z nich litr oleje. Na tento litr oleje je třeba nasbírat až 50 kilo kvalitních arganových plodů. Kvůli tomu je cena arganového oleje samozřejmě vyšší. Tento olej patří doslova mezi vzácnosti, které se rodí jen v určitém koutu Země, a to v severním Maroku. Jeho poptávka po celém světě burcuje mnoho spekulantů k tomu, aby se snažili cenu za jeho výrobu snížit. Používají tedy i nekvalitní plody a olej z nich dostávají chemickou extrakcí, což výrazně snižuje jeho účinky. Takový olej poznáte například podle toho, že nemá žádnou barvu a aroma. Zbystřete pozornost i v případě nepříjemné vůně arganového oleje. Kvalitní arganový olej nikdy nepáchne, naopak jemná nevtíravá oříšková vůně a zlatožlutá barva s obsahem sedimentu naznačuje, že je olej připraven v souladu s pravidly ekologického hospodářství a z nejkvalitnějších plodů. Myslete na to, až si budete vybírat svou lahvičku arganového oleje, ať už na obličej nebo do kuchyně.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

O admin

Shlédněte také

Proč si dopřát každodenní meditaci?

Proč si dopřát každodenní meditaci?

Vybaví se vám při slově meditace jogín sedící uprostřed zelené zahrady? Nenechte se zmýlit, i …