Home / Diety / Co vše vám může přinést veganské stravování?

Co vše vám může přinést veganské stravování?

Slyšeli jste již někdy o veganském stylu stravování? Vegani ze svého jídelníčku naprosto vynechávají živočišné produkty, mezi které patří maso, mléko a mléčné výrobky, vejce a včelí med. Tento způsob stravování, pokud si ho náležitě promyslíte a naplánujete, vám může přinést mnoho zdravotních výhod a pomůže vám také v hubnutí. Mrkněte se pod pokličku veganské stravy spolu s námi.

Veganství?

Důvodem, proč se stát veganem, může být mnoho. Můžete se k němu postupně dopracovat z pouhého nechutenství k masu, vejcím či mléčným výrobkům. Důvody jsou však většinou etické, zdravotní či týkající se změny tělesné schránky. Správně sestavený veganský jídelníček je prevencí mnoho onemocnění a může zlepšit vaše celkové zdraví a kondici. Veganské stravování však není pro každého, každý člověk, organismus, metabolismus je jiný a vyhovuje mu jiný způsob stravování, proto je ošemetné, aby se všichni lidé stravovali stejně. Po přechodu na veganskou stravu, která by měla trvat několik měsíců, byste se měli cítit plní energie, pozitivní nálady, pokud se budete cítit nesví, unavení, měli byste stravování změnit.

Strava

Strava veganů je velmi rozmanitá, i když na první zamyšlení se to zdá nemožné. V základu stravy veganů je: ovoce, zelenina, luštěniny, ořechy, semínka, oleje, octy, rostlinná mléka a produkty z nich, tofu, seitan, sójové maso, kakao a mnoho dalších potravin. Vegani si připravují různé náhražky za mléčné produkty, vejce a maso.

Rizika a výhody

Veganský jídelníček může trpět nedostatkem proteinů, které může nahradit množství luštěnin (zvláště cizrna a fazole), aminokyselin, vápníku, zinku, vitamínu B12 a omega-3 mastných kyselin. Některé živiny lze doplnit stravou, jiné doplňky stravy, ale je důležité o tom vědět. Naopak vám veganská strava přináší množství vlákniny, sacharidů, vitamínů, hořčíku, draslíku, fytochemikálií a antioxidantů.

Veganství a hubnutí

Jelikož se vegané stravují převážně stravou, která nebyla průmyslově vyrobena a upravena, dochází při přechodu na veganství k hubnutí. Strava veganů je zdravá, plná čerstvé zeleniny, ovoce, ořechů a dalších zdravých potravin. Výhodou doprovázející veganství je tedy i hubnutí.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

O Daniela

Shlédněte také

Změna životního stylu pro vás může být cestou k vytoužené postavě

Změna životního stylu pro vás může být cestou k vytoužené postavě

Potřebujete zhubnout, ale nevíte si rady, kde a jak začít? Na počátku všeho je bezesporu …