S pojmem psychohygiena se bohužel nesetkáváme příliš často. Jedná se o tzv. duševní hygienu, nauku či také soubor pravidel, které nám pomáhají chránit a upevňovat duševní zdraví. Jsou cestou ke zvýšení odolnosti člověka proti vnějším vlivům. Pravidla psychohygieny jsou navíc v dnešním světě velmi důležité, jelikož jsme vystaveni spěchu, stresu a díky tomu i rozvoji civilizačních chorob. Jak se vydat cestou péče o duševní zdraví? Jaká jsou pravidla psychohygieny?
Proč je psychohygiena důležitá?
Dnes žijeme v nekonečném shonu, práce, nákup, vaření, povinnosti, zařizování, až nám jde hlava kolem. Společnost na nás klade vysoké nároky a my chceme dobře zvládat práci i rodinný život a v tu chvíli často zapomínáme na sebe a své zdraví. Nemáme na mysli jen zdraví tělesné, ale i duševní, které spolu jdou ruku v ruce.
Pravidla duševní hygieny
Abyste pečovali o své duševní zdraví preventivně, musíte dbát na dostatečný přísun spánku. Pomoci vám může to, že budete chodit spát a vstávat ve stejnou dobu. Myslet musíte i na zdravou a vyváženou stravu, nepřejídat se a dbát na pestrost stravy. Základem duševního zdraví je i pravidelný pohyb, který vás udržuje v kondici a zlepšuje vaši náladu. Musíte se naučit hospodařit se svým časem, tedy věnovat čas práci, ale také odpočinku. S tím souvisí relaxační a autoregulační cvičení. Myslete na to, že je důležité mít svůj volný čas, který budete věnovat jen sami sobě, ať už aktivní či pasivní relaxací.
Je prevencí:
Pokud budete o své tělesné a tedy i duševní zdraví pečovat, preventivně se chráníte před vznikem psychosomatických a psychických nemocí. Vaše výkonnost se stále drží na dobré příčce a dokážete se dobře koncentrovat. Vliv má duševní zdraví bezesporu i na vaše vztahy s dalšími lidmi. Vyrovnaný člověk působí na své okolí jistě jinak než osoba unavená, vyhořelá a nevyrovnaná. Nakonec jste také spokojeni sami se sebou, pečujete o zdravé sebevědomí a jste šťastnějšími. Myslete na duševní hygienu a pečujte o svou psychiku každý den.