Home / Kavárna / Nezapomínejte ve svém životě na pravidla psychohygieny

Nezapomínejte ve svém životě na pravidla psychohygieny

S pojmem psychohygiena se bohužel nesetkáváme příliš často. Jedná se o tzv. duševní hygienu, nauku či také soubor pravidel, které nám pomáhají chránit a upevňovat duševní zdraví. Jsou cestou ke zvýšení odolnosti člověka proti vnějším vlivům. Pravidla psychohygieny jsou navíc v dnešním světě velmi důležité, jelikož jsme vystaveni spěchu, stresu a díky tomu i rozvoji civilizačních chorob. Jak se vydat cestou péče o duševní zdraví? Jaká jsou pravidla psychohygieny?

Proč je psychohygiena důležitá?

Dnes žijeme v nekonečném shonu, práce, nákup, vaření, povinnosti, zařizování, až nám jde hlava kolem. Společnost na nás klade vysoké nároky a my chceme dobře zvládat práci i rodinný život a v tu chvíli často zapomínáme na sebe a své zdraví. Nemáme na mysli jen zdraví tělesné, ale i duševní, které spolu jdou ruku v ruce.

Pravidla duševní hygieny

Abyste pečovali o své duševní zdraví preventivně, musíte dbát na dostatečný přísun spánku. Pomoci vám může to, že budete chodit spát a vstávat ve stejnou dobu. Myslet musíte i na zdravou a vyváženou stravu, nepřejídat se a dbát na pestrost stravy. Základem duševního zdraví je i pravidelný pohyb, který vás udržuje v kondici a zlepšuje vaši náladu. Musíte se naučit hospodařit se svým časem, tedy věnovat čas práci, ale také odpočinku. S tím souvisí relaxační a autoregulační cvičení. Myslete na to, že je důležité mít svůj volný čas, který budete věnovat jen sami sobě, ať už aktivní či pasivní relaxací.

Nezapomínejte ve svém životě na pravidla psychohygieny

Je prevencí:

Pokud budete o své tělesné a tedy i duševní zdraví pečovat, preventivně se chráníte před vznikem psychosomatických a psychických nemocí. Vaše výkonnost se stále drží na dobré příčce a dokážete se dobře koncentrovat. Vliv má duševní zdraví bezesporu i na vaše vztahy s dalšími lidmi. Vyrovnaný člověk působí na své okolí jistě jinak než osoba unavená, vyhořelá a nevyrovnaná. Nakonec jste také spokojeni sami se sebou, pečujete o zdravé sebevědomí a jste šťastnějšími. Myslete na duševní hygienu a pečujte o svou psychiku každý den.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

O Daniela

Shlédněte také

Příběh: Seznamte se s ženou, která se postavila kilům navíc

Příběh: Seznamte se s ženou, která se postavila kilům navíc

Nejlepší motivací k hubnutí může být ztráta partnera, velká životní změna, ale i příběh, který …