Home / Diety / Hubněte zdravě a vyzkoušejte pegan dietu

Hubněte zdravě a vyzkoušejte pegan dietu

Pegan dieta je zajímavým kompromisem mezi paleo stravováním a veganství. Vybírá si z těchto dvou “diet” to nejlepší a přináší jakýsi střed, který vyhovuje hubnutí přebytečných kil i zdravému způsobu stravování. Vyzkoušejte i vy pegan dietu na vlastní kůži. 

Paleo stravování

Paleo forma stravování je založená na potravinách, které v době paleolitu konzumovali naši předci. Vyhnout byste se tedy zcela měli především průmyslově zpracovaným potravinám, popřípadě potravinám obsahující přidaný cukr. Vynechány jsou tak i mléčné výrobky, luštěniny a průmyslově zpracované maso a ryby. Důležité je maso z volné chovu, zelenina, ovoce, semena a ořechy.

Veganská strava

Veganská strava naopak naprosto vynechává konzumaci masa a živočišných produktů, tedy také medu. Vegani konzumují zeleninu, ovoce, ořechy, semena, luštěniny, obiloviny atd. V jejich stravě může nevhodným uzpůsobením jídelníčku často chybět bílkoviny či vitamíny z řady B.

Hubněte zdravě a vyzkoušejte pegan dietu

Pegan dieta

Za pegan dietou stojí americký lékař Mark Hyman, který se rozhodl propojit principy těchto dvou způsobů stravování, a to v podobě důrazu na kvalitní suroviny, pestrost a také ohleduplnost k životnímu prostředí. Peganská strava je tak bohatá na dávku zeleniny, ovoce, ale také masa z volných chovů, semena, ořechy, byliny a zdravé tuky. Díky tomu, že preferuje průmyslově nezpracované potraviny bez obsahu cukru, jedná se tak o stravu, která udržuje vaší hladinu v krvi v normálu. Ideální jako prevence cukrovky a vysokého krevního tlaku.

Co konzumovat?

Dopřávat si během peganského způsobu stravování můžete maso z bio chovu či ryby, které nepochází z rybích “farem”, ovoce, zeleninu, vejce od slepic z volného chovu, v menším množství obiloviny a luštěniny, ale také ořechy, semena a zdroje zdravých tuků.

Hubněte zdravě a vyzkoušejte pegan dietu

Co vynechat?

Naopak vynechat byste měli maso z konvenčních chovů, mléčné výrobky, rafinované oleje, cukr a výrobky cukrem slazené a průmyslově zpracované potraviny.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

O Daniela

Shlédněte také

Efektivní způsob zdravého hubnutí? Pusťte se do keto diety

Efektivní způsob zdravého hubnutí? Pusťte se do keto diety

Keto dieta, někdy nazývaná také jako proteinová dieta, je založena na specifickém stavu organismu, tzv. …