Home / Diety / Hubněte zdravě a vyzkoušejte pegan dietu

Hubněte zdravě a vyzkoušejte pegan dietu

Pegan dieta je zajímavým kompromisem mezi paleo stravováním a veganství. Vybírá si z těchto dvou „diet“ to nejlepší a přináší jakýsi střed, který vyhovuje hubnutí přebytečných kil i zdravému způsobu stravování. Vyzkoušejte i vy pegan dietu na vlastní kůži. 

Paleo stravování

Paleo forma stravování je založená na potravinách, které v době paleolitu konzumovali naši předci. Vyhnout byste se tedy zcela měli především průmyslově zpracovaným potravinám, popřípadě potravinám obsahující přidaný cukr. Vynechány jsou tak i mléčné výrobky, luštěniny a průmyslově zpracované maso a ryby. Důležité je maso z volné chovu, zelenina, ovoce, semena a ořechy.

Veganská strava

Veganská strava naopak naprosto vynechává konzumaci masa a živočišných produktů, tedy také medu. Vegani konzumují zeleninu, ovoce, ořechy, semena, luštěniny, obiloviny atd. V jejich stravě může nevhodným uzpůsobením jídelníčku často chybět bílkoviny či vitamíny z řady B.

Hubněte zdravě a vyzkoušejte pegan dietu

Pegan dieta

Za pegan dietou stojí americký lékař Mark Hyman, který se rozhodl propojit principy těchto dvou způsobů stravování, a to v podobě důrazu na kvalitní suroviny, pestrost a také ohleduplnost k životnímu prostředí. Peganská strava je tak bohatá na dávku zeleniny, ovoce, ale také masa z volných chovů, semena, ořechy, byliny a zdravé tuky. Díky tomu, že preferuje průmyslově nezpracované potraviny bez obsahu cukru, jedná se tak o stravu, která udržuje vaší hladinu v krvi v normálu. Ideální jako prevence cukrovky a vysokého krevního tlaku.

Co konzumovat?

Dopřávat si během peganského způsobu stravování můžete maso z bio chovu či ryby, které nepochází z rybích „farem“, ovoce, zeleninu, vejce od slepic z volného chovu, v menším množství obiloviny a luštěniny, ale také ořechy, semena a zdroje zdravých tuků.

Hubněte zdravě a vyzkoušejte pegan dietu

Co vynechat?

Naopak vynechat byste měli maso z konvenčních chovů, mléčné výrobky, rafinované oleje, cukr a výrobky cukrem slazené a průmyslově zpracované potraviny.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

O Daniela

Shlédněte také

Hubnutí: 3 tipy na zdravé nápoje se zeleným čajem

Hubnutí: 3 tipy na zdravé nápoje se zeleným čajem

V procesu hubnutí vás může podpořit konzumace zeleného čaje. Dnes je již běžně dostupný ve …