Home / Doporučujeme / Nepodceňujte pravidelný servis oken

Nepodceňujte pravidelný servis oken

Okna spolu s dveřmi patří mezi nejdůležitější, a tím pádem i nejdražší komponenty domu. Právě dobře těsnící okna do velké míry rozhodují o energetické náročnosti domu, tedy zda v interiéru udrží teplo, nebo se topí pánu Bohu do oken a účty za energie atakují enormní částky.

Pokud chcete, aby vám vaše okna, do nichž jste investovali nemalou částku, dobře a dlouho sloužila, budete se o ně muset patřičně starat. Jak by tato péče měla vypadat?

Jak často mýt okna?

Základem péče o okna je jejich pravidelná očista. Okna se obecně doporučuje mýt dvakrát ročně, v případě jejich znečištění (například po malování) samozřejmě častěji, respektive tak často, jak si to vyžádá situace. Mějte na paměti, že okenním sklům nesvědčí ani pyl, prach a hmyzí výkaly, které se do nich obzvláště v horkých dnech mohou doslova zažrat. Při očistě se ale nezaměřujte pouze na skla, ale i i rámy a případné žaluzie a garnýže.

Nepodceňujte pravidelné nátěry

Máte dřevěná eurookna? V tom případě zřejmě víte, že jejich povrch je třeba v pravidelných intervalech (zhruba po sedmi až deseti letech v závislosti na výrobci) ošetřovat nátěry. Po těch nejenže budou vypadat jako nová, ale také budou ochráněna před dřevokaznými houbami. Plastová a hliníková okna jsou v tomto ohledu bezúdržbová.

Povolejte profesionály

Alespoň jednou za rok je vhodné oknům dopřát profesionální servis od specializované firmy (servis oken v Ostravě provádí například společnosti Oknoprofik.cz), která je seřídí a v případě nutnosti učiní další kroky, jako je výměna těsnění, zrezivělého kování, pantů atd. Specialisty je vhodné volat i v případě, pokud vaše okna nefungují tak, jak mají. To poznáte snadno. Okny začne profukovat, mohou drhnout při otevírání a zavírání nebo jim skřípat jim panty. Zasáhnout je ale nutné i v případě zrezivělého kování, obtížné manipulaci s okenní klikou či utrženém řetízku ze žaluzií.

O admin

Shlédněte také

Zodpovědná kosmetika a doplňky stravy jsou budoucnost. Jaké stojí za to?

Také vás už nebaví jen nečinně přihlížet, jak si lidé neváží své planety? Snažíte se …