Česká republika je krom jiného známá také velkým množstvím cyklostezek, které našinci v hojné míře využívají. Cyklistika je u nás velice populární, avšak ne vždy jezdíváme na vhodných strojích.
Existuje totiž více typů kol, jež se v mnoha ohledech odlišují. A každý druh je vyroben pro trochu jiné účely.
Městská kola
Jízdní kola městského typu jsou stále více v módě. Z logiky věci na nich lidé jezdívají hlavně ve větších aglomeracích, kam jsou přímo určeny. Pomocí bicyklu je možné prokličkovat kdejakou dopravní uzávěrou či zácpou.
Městská kola jsou maximálně pohodlná, avšak závodit se s nimi moc nedá. Většinou se vyznačují i nosičem na zadní, respektive přední straně kostry. Nosič může sloužit třeba k přepravě nákupu.
Silniční kola
Po městě se dá samozřejmě přepravovat i pomocí silničního kola, nicméně alespoň jednou za čas je dobré s ním vyjet někam na cesty. Ve většině případů se totiž nejedná o nic levného, a to ani v případě modelů nižší cenové kategorie.
Silniční kola se dají poznat podle nízkého profilu, tenké kostry, úzkých plášťů a také beranů. S těmi nejlepšími stroji, například s koly Cannondale, se dají ve velmi rychlém tempu zdolávat poměrně velké vzdálenosti.
Horská kola
S kolem můžeme jezdit nejen po asfaltu, ale i překonávat různé terénní nerovnosti. K tomuto účelu však musíme mít adekvátní stroj, ideálně horské kolo. Na rozdíl od výše zmíněných předchůdců bývají horská kola daleko robustnější. Musí totiž něco vydržet.
Horská kola jsou rovněž velmi dobře odpružená. Dvojnásob to platí o finančně náročnějších variantách. I s horským kolem se pochopitelně můžeme prohánět po městě či silnicích, na druhou stranu tím bychom jen zbytečně plýtvali jeho potenciálem.
Vybrat si vhodné kolo není zase tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Dvojnásob to platí, když má člověk omezený rozpočet. Už dávno není výběr omezen pouze na pánská a dámská kola.